Оновлення теоретичного змісту історичної освіти — нагальна потреба часу. У серпні 2022 року схвалено нові навчальні програми з історії для 6 — 11 закладів загальної середньої освіти (наказ Міністерства освіти і науки України від 03.08.2022 № 698). Уперше в нових шкільних програмах закріплено погляд на СРСР / СССР, як на державу імперського типу.
Російсько-українська війна, яку агресор розпочав у 2014 році, а згодом її перехід у повномасштабну агресію, актуалізували інтерес до історії, зокрема потребу у докладнішому дослідженні та оновленому осмисленні періоду перебування України під владою Радянського / Совєтського союзу.
2 липня 2024 року в Національному університеті «Києво-Могилянська академія» (НаУКМА) відбулося засідання за круглим столом «Радянське "я" і радянське "ми"», присвячене питанням наукового осмислення радянського минулого в контексті російсько-української війни.
Організатори передбачили змішаний формат заходу: очне засідання проходило в Музеї НаУКМА, запрошені також могли долучитися до круглого столу в онлайн-конференції Zoom.
У дискусії за круглим столом взяли участь провідні дослідники цієї теми, зокрема співробітники Інституту історії Національної академії наук України. Висловлені фахівцями думки викликали значний інтерес учасників засідання.
Висловлюємо сподівання, що невдовзі результати найновіших досліджень вітчизняних та зарубіжних істориків, присвячені питанням наукового осмислення радянського минулого, будуть відображені й в змісті шкільної історичної освіти.